Zabiegi naturalne osteo med

Piekno wg. ajurwedy

Wygląd fizyczny miał zawsze duże znaczenie dla ludzi.  Dla naszych przodków wiele, wiele lat temu był oznaką zdrowia, sił witalnych i dobrych genów. 

Zachodni naukowcy przeprowadzili szereg badań, z których wynika jak istotną rolę odgrywa kwestia podobania się. Dowiedziono, że nauczyciel faworyzuje uczniów, którzy dobrze się prezentują, sędzia jest bardziej przychylny „czarującym” przestępcom, zaś atrakcyjność fizyczna stanowi kwestię najbardziej pożądaną w kontekście poszukiwania partnerki.  Ludzie atrakcyjni uważani są jednocześnie za ludzi sukcesu. Badania wykazały, że osoby trakcyjne fizycznie częściej odnoszą sukcesy zawodowe oraz mają większą szanse na znalezienie odpowiedniego partnera. Istotnym jest jednak to, że jak udowodnili psychologowie: ludzie, którzy  czują się atrakcyjni (nawet jeśli tacy nie są) są tak samo skuteczni w osiąganiu sukcesów zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowych jak ci, którzy oceniani są przez otoczenie jako atrakcyjni fizycznie. Wysnuwa się z tego bardzo ważny wniosek: to jak o sobie myślimy ma znaczący wpływ na nasze życie! ( Dr Partap Chauhan, Ajurweda i piękno).Piękno w ajurwedzie, jakie są naturalne sposoby zachowania urody.

Jakie są zatem atrybuty piękna? Co czyni daną osobę atrakcyjniejszą od innej?

Bez wątpienia współczesne media mają znaczny wpływ w kreowaniu ludzkich upodobań. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że obraz piękna prezentowany w mediach jest w dużej mierze wypaczony. Ogrom programów komputerowych służących do obróbki graficznej i techniki manipulacji obrazem pozwalają ukryć lub z modyfikować wszelkie niedoskonałości. Do tego dochodzi specjalny makijaż, zabiegi kosmetyczne i operacje plastyczne i oto mamy efekt wysoce daleki od rzeczywistości.  Zewsząd jesteśmy bombardowani takimi obrazami, obrazami osób, które kreowane są na atrakcyjnych ludzi sukcesu. Sęk w tym, że one nie osiągnęły tego efektu w sposób naturalny. Są tworem współczesnej technologii kosmetycznej, a ich piękno jest nietrwałe i wymaga dużych nakładów pieniędzy i czasu. Obrazy prezentowane w mediach społecznościowych, programach telewizyjnych, gazetach są dalekie od rzeczywistości. Patrząc na nie widzimy to co autor chce abyśmy ujrzeli- pomyślmy zatem o tym, kiedy następnym razem będziemy porównywać się do „atrakcyjnych ludzi” z kolorowego świata. 

Co na temat piękna mówi ajurweda?

Ajurwedyjskie pojęcie piękna jest zupełnie odmienne od tego, którym karmi nas współczesny świat. Mówiąc o pięknie w ujęciu ajurwedy nie mamy na myśli dążenia do nierealnego ideału. Tutaj podeście jest całościowe: piękno zewnętrzne jest ściśle powiązane z pięknem wewnętrznym. Starożytna mądrość głosi, że „jeśli nie masz piękna w sercu, nie będzie go na twarzy”.  I coś w tym jest. Lifting, nawet ten najdroższy, nie podniesie na duchu. Najlepszy kolorowy kosmetyk do makijażu nie zdoła ukryć stresu. Operacja plastyczna, nawet ta wykonana w najbardziej renomowanej klinice nie zdoła zamaskować braku szczęścia.Spokojny stan umysłu

Zrelaksowany, spokojny stan umysłu (sattwiczny) jest wysoce istotny w kontekście zdrowia i dobrego wyglądu. Bycie w ciągłej gonitwie, czyli radźasowy stan umysłu szybko prowadzi do stresu i zmęczenia co nie pozostaje obojętne na nasze zdrowie

 i wygląd. Dlatego też tak ważne jest aby utrzymywać nasz umysł w stanie spokoju. Z pomocą przychodzą tutaj na przykład medytacje. Warto również wyzbywać się negatywnych myśli na rzecz tych pozytywnych, bowiem jak głosi stare przysłowie „tak jak myślisz, takim się stajesz”. 

Istotne jest zatem aby w natłoku spraw codziennych pilnować swój umysł tak aby koncentrował się na rzeczach pozytywnych. Zadawaj się z osobami, które są pozytywnie nastawieni. Dzięki temu unikniesz zwiększania się stresu. Podczas działania kieruj się otwartością, serdecznością, szczerością i sprawiedliwością. W ciągłej gonitwie dnia codziennego postaraj się znaleźć dla siebie przestrzeń: zaangażuj się w te działania, które Cię wzbogacają. Podstaw na kontakt z naturą.

W myśl ajurwedy prawdziwe piękno to wewnętrzny blask, który manifestuje się kiedy jesteśmy zrównoważeni na poziomie umysłu oraz spełnieni w obszarze duszy. 

W kolejnych wpisach postaram się przybliżyć Wam proste, ale jakże skuteczne sposoby dbania o nasz umysł, ciało, duszę.