- +48 609 808 407
- kontakt@zabiegi-naturalne.pl
W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami kwestią związaną z korzyściami wpłynącymi z zachowania rutyny dnia codziennego.
Dinacharya, bo o niej mowa, to połączenie dwóch słów, które w sanskrycie oznaczają: Dina- dzień i chrypa- rutynę. Program ten został opracowany aby równoważyć wszystkie dosze, wprowadzać w naszą codzienność równowagę i spokój, a także aby pomóc oczyścić organizm z toksyn. Jak już wielokrotnie podkreślałam we wcześniejszych wpisać, głównym celem ajurwedy jest propagowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Aby to osiągnąć należy przestrzegać kilku zasad: prowadzić odpowiedni tryb życia, dostosowywać się do zmieniających się pór roku i pory dnia, podejmować działania, które będą służyły naszej konstytucji. Ajurweda to cenne źródło wskazówek jak dobrze żyć. Są to proste, naturalne i nieskomplikowane czynności, jednak to od nas samych zależy czy zdecydujemy się korzystać z ich dobrodziejstwa.
Niejednokrotnie możemy spotkać się z głosami:
„ Nie mam czasu na spacery/ aktywność fizyczną/ medytacje itp”
„ Pracuję na dwa etaty, w domu padam, nie mam siły nawet myślec o jakiejkolwiek aktywności a co dopiero ją wykonywać”
„ Może i bym chciała zmienić coś w swoim odżywianiu ale nie mam czasu na gotowanie <zdrowych> posiłków”
I wiele innych.
Możliwe, że dla wielu z Was brzmi to znajomo. Możliwe, że słyszeliście tego typu wypowiedzi od swoich bliskich. Możliwe tez, że to Wasze głosy.
Ograniczę się zatem do krótkiego pytania: Dziś nie masz czasu na zmiany w swoim życiu – to czy <jutro> będziesz mieć czas na zmaganie się z chorobą? Tak jak już wielokrotnie podkreślałam: zasady płynące z ajurwedy są proste i bliskie naturze. Wystarczy tylko odrobina chęcią aby je wprowadzić do swojego życia. I nawet się nie zorientujesz kiedy stały się Twoim rytuałem i na dobre zagościły w Twoim życiu :). Aha, pamiętaj- przygotowanie zdrowego posiłku zajmuje tylko samo czasu albo i nawet mniej niż niezdrowego :).
Jeśli nadal czytasz ten wpis to znaczy, że rozpoczęła się u Ciebie pewna przemiana. Pozwól zatem, że wyjaśnię Ci a czym polega ajurwedyjska rutyna dnia codziennego i jak ją wprowadzić w swoje życie.
Nos to wg ajurwedy „brama otwarta do mózgu”, zatem procedura ta „nawilża nasz mózg”. Aplikowanie oleju działa dobroczynnie także na naszą odporność oraz zatoki. Stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Po przyjściu do domu oczyść nos i tym samym pozbądź się toksyn. W ramach nasya można przyjmować także dym np.z kurkumy lub cygaro medyczne: kurkuma, czarny pieprz i ghee) ale o my wspomnę przy innej okazji.
Mam nadzieję, że powyższy opis zaciekawił Cię na tyle, że zdecydujesz się wprowadzić wspomniane czynności do swojej rutyny dnia codziennego. Mam tez nadzieję, że nazbierasz apetytu na więcej! Jeśli tak to zapraszam Cię na kolejną część wpisu, w której przedstawię dalsze kroki Dinacharya, w tym między innymi masaż Abhyanga.