Zabiegi naturalne osteo med

Ajurwedyjska rutyna dnia codziennego cz.1

W dzisiejszym wpisie podzielę się z Wami kwestią związaną z korzyściami wpłynącymi z zachowania rutyny dnia codziennego. 

Dinacharya, bo o niej mowa, to połączenie dwóch słów, które w sanskrycie oznaczają: Dina- dzień i chrypa- rutynę. Program ten został opracowany aby równoważyć wszystkie dosze, wprowadzać w naszą codzienność równowagę i spokój, a także aby pomóc oczyścić organizm z toksyn. Jak już wielokrotnie podkreślałam we wcześniejszych wpisać, głównym celem ajurwedy jest propagowanie zdrowia i zapobieganie chorobom. Aby to osiągnąć należy przestrzegać kilku zasad: prowadzić odpowiedni tryb życia, dostosowywać się do zmieniających się pór roku i pory dnia, podejmować działania, które będą służyły naszej konstytucji. Ajurweda to cenne źródło wskazówek jak dobrze żyć. Są to proste, naturalne i nieskomplikowane czynności, jednak to od nas samych zależy czy zdecydujemy się korzystać z ich dobrodziejstwa.

ajurwedyjska-rytuna-dnia-codziennego

Nie mam czasu na zdrowie…

Niejednokrotnie możemy spotkać się z głosami: 

„ Nie mam czasu na spacery/ aktywność fizyczną/ medytacje itp”

„ Pracuję na dwa etaty, w domu padam, nie mam siły nawet myślec o jakiejkolwiek aktywności a co dopiero ją wykonywać”

„ Może i bym chciała zmienić coś w swoim odżywianiu ale nie mam czasu na gotowanie <zdrowych> posiłków”

I wiele innych.

Możliwe, że dla wielu z Was brzmi to znajomo. Możliwe, że słyszeliście tego typu wypowiedzi od swoich bliskich. Możliwe tez, że to Wasze głosy.

Nie masz czasu na zdrowie?

Ograniczę się zatem do krótkiego pytania: Dziś nie masz czasu na zmiany w swoim życiu – to czy <jutro> będziesz mieć czas na zmaganie się z chorobą? Tak jak już wielokrotnie podkreślałam: zasady płynące z ajurwedy są proste i bliskie naturze. Wystarczy tylko odrobina chęcią aby je wprowadzić do swojego życia. I nawet się nie zorientujesz kiedy stały się Twoim rytuałem i na dobre zagościły w Twoim życiu :). Aha, pamiętaj- przygotowanie zdrowego posiłku zajmuje tylko samo czasu albo i nawet mniej niż niezdrowego :).

ajurwedyjska-rytuna-dnia-codziennego

Ajurwedyjska rutyna dnia codziennego

Jeśli nadal czytasz ten wpis to znaczy, że rozpoczęła się u Ciebie pewna przemiana. Pozwól zatem, że wyjaśnię Ci a czym polega ajurwedyjska rutyna dnia codziennego i jak ją wprowadzić w swoje życie. 

  • Brahmamuhurtha- sesja pobudka ok 90-96 minut przed wschodem słońca. W zależności od pory roku oraz strefy klimatycznej,  w której się znajdujemy to okres pomiędzy 3 a 6 rano. Rano świat jest spokojniejszy, lżejszy i świeższy. Mamy wówczas poczucie siły wyższej, która się nami opiekuje. W tym czasie doskonale sprawdza się spacer.  Po przebudzeniu warto jest skoncentrować się na pozytywnych myślach, wyrazić wdzięczność za to co mamy.

 

Wypróżnianie wg. ajurwedy

  • Wypróżnij się. Poranne wypróżnienie powinno przychodzić prosto i nie wymagać ingerencji. Jeśli jednak zauważasz trudności w tym obszarze to wypij szklankę ciepłej wody. Możesz także wykonać masaż na podbrzusze na przykład ciepłym olejek sezamowym.  Jeśli problemy występują nadal to możesz spróbować zażywać triphalę na wieczór (2-3 kapsułki przed snem, popijając ciepłą wodą), ewentualnie saaf-saaf ( 1-2 tabletki, popić wodą i rano wykonać masaż brzucha olejem sezamowym). Miej na uwadze, że problemy z wypróżnieniem zwiastują zaburzenia w obszarze doszy vata. Stosowanie się do dietetycznych wskazówek dla vaty powinno pomóc. Więcej na ten temat znajdziesz w kolejnych wpisach. 
  • Mycie: umyj twarz, zęby i język. Twarz myć letnią wodą, język miedzianą skrobaczką, zaś zęby ajurwedyjską pastą. Ajurweda zaleca mycie zębów zarówno przed jak i po śniadaniu.  Po umyciu jamy ustnej przejdź do procesu żucia oleju (np. Sezamowego, kokosowego). Początkowo może to wydawać się trudne jednak po kilku dniach przyzwyczaisz się do tego 🙂 

Olejowanie nosa, kolejny krok codziennej rutyny wg. ajurwedy

  • Nasya, czyli olejowanie nosa. Brzmi dość intrygująco jednak w rzeczywistości to prosta czynność, która polega na zaaplikowaniu po 1 kropli oleju do każdej dziurki nosa. Najłatwiej umieścić olej na małym palcu i tak „włożyć” do dziurki. Do tego celu możecie wykorzystać różne oleje, na przykład; Anu Oil, olej migdałowy, Brahmi lub masło ghee.  Jeśli nie doświadczasz wydzieliny z uszu, olej możesz także zaaplikować do uszu.

Po co w ogóle wykonywać olejowanie nosa?

Nos to wg ajurwedy „brama otwarta do mózgu”, zatem procedura ta „nawilża nasz mózg”. Aplikowanie oleju działa dobroczynnie także na naszą odporność oraz zatoki. Stanowi ochronę przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Po przyjściu do domu oczyść nos i tym samym pozbądź się toksyn. W ramach nasya można przyjmować także dym np.z kurkumy lub cygaro medyczne: kurkuma, czarny pieprz i ghee) ale o my wspomnę przy innej okazji. 

Gotowi na wprowadzanie ajurwedyjskiej rutyny w codzienne życie?

Mam nadzieję, że powyższy opis zaciekawił Cię na tyle, że zdecydujesz się wprowadzić wspomniane czynności do swojej rutyny dnia codziennego. Mam tez nadzieję, że nazbierasz apetytu na więcej! Jeśli tak to zapraszam Cię na kolejną część wpisu, w której przedstawię dalsze  kroki Dinacharya, w tym między innymi masaż Abhyanga.