...

Zabiegi naturalne osteo med

Stres, plaga obecnych czasów

W dzisiejszych czasach stres jest wszechobecny. Każdy pragnie  go wyeliminować z życia ale niestety nie jest to możliwe. To co możemy zaobserwować to fakt, że jedni radzą sobie ze stresem lepiej a inni gorzej.

Należy jednak zwrócić uwagę, że stres nie jest zjawiskiem jednoznacznie złym.

Różne rodzaje stresu

Pozytywny stres pełni funkcję mobilizującą, pobudzającą i określa się do mianem eustres. To on pozwala na przykład na wynalezienie kreatywnego rozwiązania problemu.  Przykładem sytuacji kiedy mamy do czynienia z eustresem jest jakieś ważne dla nas spotkanie, na którym chcemy dobrze wypaść i w związku z tym koncentrujemy swoją uwagę na odpowiednim przygotowaniu się. 

Drugim rodzajem stresu jest tzn. dystres. Pojawia się on w sytuacji gdy bodziec jest negatywny. Jako przykład może posłużyć nadchodzący ważny egzamin, do którego nie przygotowaliśmy się zbyt dobrze albo konieczność wykonania (pod presją czasu) bardzo ważnego projektu do pracy (od którego na przykład zależy nas awans). Innym przykładem może posłużyć też zagrożenie fizyczne (np. spotkanie z groźnym zwierzęciem)

Owszem, taki stres powoduje, że nasze reakcje są szybsze, jesteśmy silniejsi (możemy wykrzesać z siebie ogromne pokłady energii aby uciec przed dzikim psem) ale z drugiej strony pod wpływem dystresu łatwiej popełniamy błędy (np. tworzenie ważnego projektu pod presją). 

jak-radzic-sboe-ze-stresem
Krótkotrwały stres a przewlekły stres

Eustres i dystres są stale obecne w naszym życiu i jeśli występują krótkotrwale to nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia i życia. Problem zaczyna się w sytuacji kiedy do naszego życia wkracza PRZEWLEKŁY STRES. Pojawia się on w sytuacji kiedy stresor (czyli źródło naszego stresu) towarzyszy nam cały czas a my nie potrafimy sobie  z nim poradzić. 

Długotrwały stres i jego konsekwencje

Długotrwały stres to prawdziwa plaga obecnych czasów. Zewsząd docierają do nas negatywne informacje i nawet jeśli wydaje nam się, „że one nas nie dotyczą” to tylko tak się nam wydaje. Dotyczą.

Stres ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i urodę a także na relacje z otoczeniem. Przewlekły stres jest źródłem wielu chorób i zaburzeń zarówno na tle psychicznym jak i fizycznym. Udowodniono przecież, że przyczynia się do zapadalności na różne choroby i zwiększenia śmiertelności

Chińska Republika Ludowa, Wróble i stres

Przytoczę tutaj przykład wydarzeń z lat 1958-1962, które miały miejsce w Chińskiej Republice Ludowej a dokładnie kampanii tępienia wróbli. Pewnie myślisz sobie: co mają wróble do stresu?!- czytaj dalej 🙂

Otóż  ówczesne komunistyczne władze obwiniały wróble o to, że wyjadają ziarna przeznaczone na zasiewy. W efekcie miliony Chińczyków zaczęło tępić te ptaszki. 

Dokonywali jednak tego w wyjątkowo okrutny sposób: straszyli je. 

Wróble były notorycznie przepędzane ze wszystkich miejsc, gdzie próbowały usiąść i odpocząć. Odstraszano je za pomocą kolorowych szmatek, bębnów, garnków, patelni- wszystkiego co wywoływało hałas. Niszczono im gniazda, zabijano z broni.

W efekcie wycieńczone ptaki padały martwe- umierały ze strachu i wycieńczenia, ponieważ nie mogły długo latać( średnio około 15 min).

A co robili Chińczycy? Związywali martwe ptaki w długie sznurki i obwozili się z nimi ciężarówkami dumnie po mieście głosząc pochwalne slogany. 

Podobnie dzieje się z ludźmi- otaczająca nas przestrzeń nie pozwala nam odpocząć i zregenerować siły. 

I teraz od nas samych zależy czy poddamy się temu czy jednak postaramy się zrobić coś dla nas samych, aby ta nasza „żywotna bateria” nie uległa totalnemu rozładowaniu.

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Jest wiele sposobów, dzięki którym możemy starać się stworzyć dla siebie bezpieczną przestrzeń. Taką tylko „naszą” bez względu na wszystko.

Jak tego dokonać? Tu juz każdy musi na chwile się zatrzymać, zastanowić.

Dla jednego korzystna będzie medytacja. Inny zastosuje pozytywne afirmacje. Ktoś inny wysiłek fizyczny, taniec, spokojną muzykę, wypoczynek na łonie natury i wiele innych. 

Jedno jest pewne- zwycięży ten, kto ma gdzie odpocząć. Pamiętajcie o tym dla samych siebie ale także zwracajcie uwagę na to swoim bliskim. 

PS. wrócę jeszcze na chwilę do tych wróbli. Jak się okazało ich zabijanie miało katastrofalne skutki dla rolnictwa, ponieważ przyczyniło się do plagi szarańczy, która niszczyła plony. W efekcie pojawił się wielki głód, który pochłonął miliony istnień. 

W 1960 roku władze ChRL nakazały aby zaprzestać polować na wróble. Co więcej – zaczęto sprowadzać wróble z innych państw. 

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.