Zabiegi naturalne osteo med

Rutyna dnia codziennego wg ajurwedy

W poprzednim wpisie, do którego link znajdziecie tutaj opisywałam kwestie związane z rutyną dnia codziennego. Mam nadzieje, że wygospodarowaliście nieco przestrzeni aby wprowadzić zmiany do swojego życia. Chętnie posłucham o Waszych odczuciach oraz o tym co sprawiło Wam największe trudności. Możecie się podzielić nimi ze mną pisząc na maila lub na Facebooku. Sama mogę się przyznać, że jestem osobą, która lubi spać długo więc już pierwszy punkt Dinacharya stanowił dla mnie wyzwanie 🙂

 

Przechodzimy zatem dalej:

  1. Proste ćwiczenia. Wygospodaruj chwilę aby poćwiczyć przez dosłownie 15-20 minut.  Może to być joga, spacer, rozciąganie, wybierz to na co masz ochotę. 
  2. Abhyanga - jeśli masz czas warto poświęcić chwilę na zabieg auto abhyangi. Po zaaplikowaniu oleju możesz wykonać spacer/ ćwiczenia. ruch wspomaga otwieranie porów, dzięki czemu olej ma szanse dotrzeć głębiej. Jeśli zatem masz czas możesz połączyć punkt 5 i 6 w jedną procedurę. Masuj całe ciało przez 5-10 minut. Doskonale jeśli udałoby Ci się wykonywać masaz codziennie. Wiem jednak, że w praktyce może to być trudne, dlatego postaraj się masować chociaż dwa razy w tygodniu.
Ajurwedyjska medycyna

W jakim celu wykonuje się masaż całego ciała?

Celem masażu jest rozluźnienie i poruszenie toksyn nagromadzonych w organizmie. Dzięki temu ich eliminacja przebiega znacznie sprawniej. Regularnie stosowany masaż doskonale wzmacnia całe ciało. Jego efektem jest piękna, nawilżona, błyszcząca, zdrowa skóra. Więcej na tamte dobroczynnych właściwości masażu pisałam tutaj, zachęcam do lektury. 

3. Kąpiel lub prysznic

4. Czas dla Ciebie. Następnym etapem jest wygospodarowanie chwili dla siebie aby spędzić ją ciszy i spokoju. Daj sobie 10 minut na medytację. Usiądź w spokojnym miejscu w wygodnym ubraniu. Dlaczego medytacja jest tak ważna? Otóż pozwala odpocząć ciału i duszy. Dzięki medytacji umysł się oczyszcza, następuję niwelowanie codziennego napięcia. Jeśli nie praktykujesz medytacji to z powodzeniem możesz ten czas przeznaczyć na pozytywne myśli lub intencje. 

5. Posiłek. Ajurweda zaleca aby śniadanie jeść pomiędzy 6 a 8 rano. Obiad między 12 a 14, zaś kolację przed zachodem słońca. Jeśli nie jest to możliwe to przynajmniej 2 godziny przed pójściem spać. Zwróć uwagę, że dieta powinna być dopasowana do pory dnia oraz pory roku. Więcej na temat odżywiania w myśl ajurwedy znajdziecie w kolejnych wpisach.

ajurwedyjska-rytuna-dnia-codziennego

Zaproś ajurwedyjską rytynę dnia 

Dinacharya, czyli ajurwedyjska rutyna dnia, to coś więcej niż zwykły plan dnia. To holistyczne podejście do życia, które łączy harmonię ciała, umysłu i duszy, zapewniając szereg korzyści:

  • Poprawa zdrowia fizycznego: Wzmacnia odporność, reguluje trawienie, hormony i sen.
  • Zwiększona energia: Dodaje energii, redukuje zmęczenie i poprawia wydajność.
  • Lepsze samopoczucie: Niweluje stres, lęk i napięcie, zapewniając spokój i równowagę.
  • Wzrost świadomości siebie: Uświadamia potrzeby organizmu i pozwala na lepsze rozpoznawanie sygnałów.

Dinacharya to nie sztywny schemat, ale droga do harmonii i odkrywania siebie. Prowadzi do lepszego zdrowia, samopoczucia i wewnętrznego spokoju.

Dbaj o zdrowie, by nie chorować!

Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne jest dbanie o zdrowie. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu to tylko niektóre z kluczowych elementów zdrowego stylu życia.

Niestety, w natłoku codziennych obowiązków łatwo zaniedbać te kwestie. Dopiero gdy dopadnie nas choroba, uświadamiamy sobie, jak cennym dobrem jest zdrowie.

Zamiast czekać na bolesne sygnały z organizmu, warto działać profilaktycznie! Inwestując w zdrowie dziś, oszczędzamy sobie nie tylko cierpienia i wydatków na leczenie, ale przede wszystkim zyskujemy energię, witalność i radość z życia.

Pamiętajmy, że zdrowie to nie tylko brak chorób. To stan pełnej równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej, który pozwala nam w pełni korzystać z życia.

Dbaj o siebie każdego dnia, a choroba niech ominie Cię z daleka!